اعضای هیات تحریریه راهنمای نگارش مقاله

دوره 8 ، شماره 14 - (بهار و تابستان1399) صفحات : 85 - 99
دانشجوی علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
دانشیار علوم قرآن وحدیث دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

کیفیت جهان پس از مرگ هر فرد، به اعتقادات و اعمال او در دنیا بستگی دارد. گروهی از انسان‌ها، راه حق و سعادت را در پیش‌گرفته و عده‌ای به مخالفت با آن در اندیشه و عمل روی می‌آورند. قرآن کریم، در آیات متعدد، سرنوشت گروه اول را بهشت، و سرنوشت گروه دوم را جهنم معرفی کرده‌است؛ اما در جهان، انسان‌های زیادی وجود دارند که به هر دلیل، پیام اسلام به‌عنوان کامل‌ترین دین، به گوش آن‌ها نرسیده باشد؛ یا به‌دلیل ضعف یا فقدان قوه عاقله، توانایی درک دین حق را ندارند.

پرسش اصلی پژوهش این است که: تکلیف این دسته از افراد که به مستضعف دینی شناخته می‌شوند در آخرت چگونه خواهد بود؟

این مطالعه از نوع مطالعه تحلیل محتواست و سعی دارد با مراجعه به منابع قرآن و حدیث و آثار و مقالات مرتبط، داده‌های مرتبط با سؤال اصلی، را جمع‌آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. بررسی و تحلیل داده‌ها نشان داد که قرآن از این دسته افراد تحت عنوان «مستضعف» یاد کرده و آن‌ها را در پیش‌گاه الاهی، معذور می‌داند به شرطی که در استضعاف خود، قاصر باشند؛ نه مقصر. آن‌ها، مورد سؤال قبر واقع نشده و برزخی بدون ثواب و عقاب را تجربه خواهند کرد. در قیامت نیز، کارشان محول به خداوند است.

خدا آن‌ها را به رحمت خویش امیدوار ساخته‌است و امکان بهشتی شدن‌شان نیز، وجود دارد. نجات اخروی مستضعفان دینی، براساس عدل الاهی است؛ نه آن که نجات‌شان مؤید صحیح بودن اعتقاد و عملکردشان باشد.

واژه های کلیدی : مستضعفان دینی، قیامت، جاهل قاصر، جاهل مقصر، قرآن.

متن کامل مقاله [ pdf 150 KB ]
موضوع مقاله : -------
دریافت: ۱۳۹۹/۰۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۳۱


نظرات خوانندگان

۱۴۰۰/۱/۲۰

مطالب جالبی توش‌ هست. ممنون از نویسندگان این مقاله. به عنوان یک معلم، پرسش اصلی این نوشتار رو بارها از نوجوانان و جوانان شنیدم و این مقاله، پاسخ‌های مناسبی رو در بر داره.

موسسه پیامبر اعظم (ص) ساری
دکتر سید علی هاشمی
دکتر علی اصغر زکوی
دکتر محمدعلی دیانی
2383-1081


مقالات انتشار داده شده